Soru:
Kararlı indirme URL'leri
Manuel
2017-06-01 04:40:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Düzenli olarak karşılaştığım büyük bir sorun, Biyoinformatik verilerini indirmek için URL'lerin (örneğin, RefSeq sürümleri veya NCBI genom sürümleri) kaybolmasıdır.

Bunun için iyi bir çözümü olan var mı?

Çalışmayı durduran belirli URL örnekleriniz var mı? Bazı projeler kalıcı bağlantı sağlamak için çok uğraşıyor.
Genom sürümlerinin sürümleri belirlenir, bu nedenle URL taşınabilir, ancak veriler hala oradadır.
Hangi platformu veya ne tür verileri aradığınızı belirtebilir misiniz? Sabit bir URL? Birçok site, büyük indirmeler için bir ftp sunucusu sağlar
Sanırım bu, küçük değişikliklerle birlikte iyi bir soru: Büyük veritabanları için URI'ler nadiren kaybolur, ancak kararlı tanımlayıcılar her zaman açıkça işaretlenmez (ör. Ensembl varsayılanları kararlı bir URI yerine "geçerli" sürüme ayarlıdır).
Soru bazı örneklerle tatlandırılmalı ama çok iyi bir noktaya işaret ediyor.
NCBI konularına atıfta bulunuyordum, örneğin GRCh37 için en son sürümün ortadan kalktığı ve bir UCSC tablosundan enterpolasyon yapılması gereken dbSNP.
Bir cevap:
#1
+4
Matt Bashton
2017-06-03 18:36:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kalıcı tek tip kaynak bulucu veya PURL böyle bir çözümdür; bunlar, alan adı değişikliğinde hayatta kalmaları beklendiğinden kalıcı bağlantılardan biraz daha sağlam olacak şekilde tasarlanmıştır. Biyo ontoloji topluluğu bunları zaten kullanıyor http://purl.bioontology.org/docs/index.htmlBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...